- WordPress
- 8 února, 2025
- 0 Comments
Šablony pro WordPress
Šablona je základ
Šablona je základ a bez ní vám toho WordPress moc nenabídne, to je prostě fakt. Web bez ní nemůže fungovat. Výběr dobré šablony je tak obzvláště důležitý. Proto je taky dobré si šablonu před instalací na web otestovat. Zkoušku šablony doporučuji provádět především na testovacím webu. U šablony zdarma je to celkem snadné, zkrátka zkoušíte, dokud nevyberete, ale u prémiové už to taková brnkačka není. Běžně se k nim totiž nedostanete a tvůrci šablon ve většině případů otestování před nákupem nenabízí. To samé platí i u pluginů. Ti, co prodávají na vlastním webu sice vesměs garantují vrácení peněz v určité lhůtě, ale není to pravidlem a počítejte s tím, že se hodně zdráhají, chtějí znát důvod. Nikoho totiž nezajímá, že jste třeba začátečník a se šablonou neumíte pracovat. Pro začátečníky nebo nezkušené uživatele je tak otestování šablony nebo pluginu před nákupem výhra v loterii.
Bohužel ani šablona zdarma nemusí být pro začátečníky výhra. Především proto, že nastavení bývají velice omezená a abyste cokoli upravili, je nutný zásah do kódu šablony nebo doinstalace dalších pluginů, čímž si opět příliš nepomůžete. Obojí je riziko a zásah do kódu vám rozhodně nedoporučuju.
Nevýhody šablony zdarma
Největší nevýhodou jsou omezená nastavení. Především co se týče úpravy barev, nastavení záhlaví, postranních panelů, fontů a celkově designu vůbec. Co je zdarma, bývá bohužel velice osekané. Dalším podstatným mínusem je absence aktualizací a to nejen s nejnovější verzí WordPressu, ale rovněž s PHP. Může se totiž stát, že budete využívat určitou verzi PHP, ale z bezpečnostních důvodů přejdete časem na novou. WordPress kompatibilní nejspíš bude, měl by, tam se to hlídá, ale šablona už může mít s nejnovější verzí PHP problém a vy ji budete nuceni změnit. To samé platí samozřejmě pro pluginy, všechno jde ruku v ruce. Zádrhel nastane, jestliže využíváte u šablony nějaké specifické prvky. O určitý obsah webu tak zákonitě přijdete. Zvažte tak velice dobře, zda vám za toto riziko šablona zdarma stojí. U firemních webů šablonu zdarma opravdu nedoporučuju, tam se jakékoli experimenty nevyplácí, web musí být plně v chodu. Jedinou výhodou šablon zdarma je snad to, že jsou snadné na nastavení a správu webu.
Prémiové šablony pro WordPress
Prémiové šablony jsou na tom o mnoho lépe. Co se týká designu, na žádná omezení byste narazit neměli. Pokud se vám líbí design jako takový, který vidíte v demoukázkách, přičemž nevyžadujete žádné speciality, pak si s ní pravděpodobně vystačíte. Ale i prémiové šablony mají neduhy, ne že ne.
I zde je při výběru na místě obezřetnost, protože i prémiová šablona může přijít o aktualizace. To se stává především u těch, které mají nízkou prodejnost. Důležité je v tomto případě vybírat takového tvůrce, který nemá tvorbu šablon pouze jako koníček, ale živí ho to, což jsou převážně studia, s jednotlivci je to občas loterie.
Výběr šablony
Při výběru šablony hraje největší roli samozřejmě účel, pro který si ji pořizujete. Pro jednoduché weby, především firemní, jsou nejlepší volbou šablony víceúčelové. Taková šablona zahrnuje speciální prvky pro tvorbu stránek, ale zároveň i blog nebo portfolio. Bude-li váš web zaměřen především na články, pak je dobrou volbou šablona blogovací či magazínová. Jste-li fotograf, digitální tvůrce nebo tvůrce webových stránek, pro ty je vhodná šablona tvůrčí, kreativní, zaměřená na prezentaci portfolia nebo obrázků.
Dále je třeba při výběru zohlednit aktualizace, prodejnost, hodnocení. Prodejce si vždy dobře proklepněte. Pravdou bohužel je, že ne všechna hodnocení jsou objektivní. Se šablonou totiž mnohdy pracují i začátečníci, kteří jí nerozumí a spousta věcí je pro ně obtížná. Tím pádem pak mnohdy šablonám dávají špatné hodnocení, které jí snižuje skóre. Pokročilý a zkušený uživatel pracuje se šablonou naopak již intuitivně. Ví přesně co kde hledat a umí si poradit.
Kde zakoupit šablonu pro WordPress
Šablony pro WordPress najdete všude možně na internetu a je jich velké množství. Vybírat lze nejen u jednotlivých tvůrců, ale také na specializovaných tržištích. Mezi nejznámější a nejspíš nejoblíbenější patří rozhodně Themeforest. Dalšími pak jsou TemplateMonster, Creativ Market, ale šablonu seženete třeba i a Etsy. Konkrétně na Etsy si však dávejte veliký pozor a nákup šablony tam nemohu příliš doporučit, nejspíš půjde pouze o nelegální kopii.
Vlastní zkušenosti mám především z Themeforest, což je asi největší a ověřené celosvětové tržiště vůbec. Budete-li potřebovat poradit při nákupu, můžete se na mne kdykoli obrátit v rámci konzultace. Mezi největší výhody patří jednorázový nákup, který zahrnuje i všechny nadcházející aktualizace. V ceně je rovněž půlroční podpora, kterou lze v případě potřeby prodloužit, ale asi ji nevyužijete. Mnohdy záleží i na tvůrci. Někteří se zbraňují a budou vás při každé prkotině nutit, abyste si podporu prodloužili, jiní jsou naopak ochotní a poradí i při vypršení podpory. Je to zkrátka tvůrce od tvůrce a hodně záleží na tom, s čím máte konkrétně problém. Jde-li třeba o chybu, která se vyskytla po aktualizaci, stačí ji mnohdy jen nahlásit. Tvůrce tento problém odstraní a vydá aktualizaci novou. V takových případě nebývá člověk v problémech sám, tudíž příplatek netřeba.
Berte však na vědomí, že podpora se nikdy nevztahuje na tvorbu webu jako takovou, instalaci šablony, ani kompletní nastavení apod., to si obstarává každý sám. Podpora je od toho, aby vám pomohla když nějaký prvek, funkce nebo nastavení nefunguje jak má. Nevíte-li si rady s tím, jak nastavit barvy, fonty, jak vložit na stránku prvek, případně jej nastavit, s tím vám tvůrce pomáhat nebude. To by nedělali nic jiného, takže vás odkážou nejspíš na dokumentaci a návod.
Rozhodnete-li se zakoupit šablonu někde jinde (mimo Themeforest), vždy si pořádně přečtěte podmínky, včetně toho, co nákup zahrnuje. Nákup u jednotlivých studií (kdekoli na internetu), bývá v tomto případě mnohdy nevýhodný, především kvůli každoročnímu poplatku. Na ten už přešla většina tvůrců. To se netýká pouze šablon, ale také pluginů. Samozřejmě máte možnost vybrat i jednorázovou platbu, ale zbytečně si připlatíte a to dost podstatně, ceny se v tomto případě šplhají od 200 dolarů nahoru.
Všeobecná doporučení pro výběr šablony
Základem je aktualizace – vždy si zjistěte, kdy měla šablona naposledy aktualizaci. Pokud před více než rokem, spíše doporučuju nekupovat, případně si ověřte, s jakou verzí WordPressu je kompatibilní. Občas šablona nemá aktualizace, ale s poslední verzí WordPressu kompatibilní být může. U šablon dlouho neaktualizovaných je to však spíše výjimka.
Přečtěte si recenze – ty na Themeforest bývají objektivní, ty na stránkách samotného tvůrce bych za bernou minci nepovažovala, tam mohou být špatné recenze promazány a není to ojedinělý jev.
Přečtěte si komentáře – tam zjistíte, s čím mají uživatelé nejčastěji problém.
Dokumentace – je-li přístupná, rozhodně se vyplatí do ní nahlédnout.
Zjistěte jaké pluginy šablona zahrnuje, jaká je kompatibilita s často používanými – většina prémiových šablon zahrnuje alespoň jeden další plugin, zjistěte, které to jsou. U většiny šablon bývá rovněž uvedeno, s jakými dalšími pluginy je kompatibilní. Nejčastěji jsou tedy uvedeny ty nejpoužívanější. Chcete-li využívat jiný plugin, který není zmíněn, zkuste se tvůrce na kompatibilitu zeptat. Když neví, můžete to jedině otestovat.
Samozřejmě platí, že ne všechny pluginy, které šablona zahrnujeme musíte zákonitě i používat. Ne, nemusíte, ty co nevyužijete neinstalujte. Vždy je třeba nainstalovat pouze ty, co jsou důležité pro chod šablony. Pluginy, které jsou podstatné a je potřeba je nainstalovat jsou označeny jako required (požadované). Instalace pluginů označených jako recommended, je pouze na vašem uvážení.
Otestování – máte-li možnost šablonu otestovat, rozhodně to udělejte. Jedině tak se dozvíte, zda vám šablona plně po všech stránkách vyhovuje. Testování však není běžné a tvůrci ho sami od sebe nenabízí, na Themeforest rozhodně ne. Možností je pouze požádat o vrácení peněz, ale moc na to nespoléhejte. O vrácení lze žádat omezeně a za určitých podmínek, určitě ne proto, že vám šablona nevyhovuje. Musíte mít pádný důvod.
Proto také nabízím otestování šablon, jelikož pouze tak se lze vyhnout zklamání z nákupu.
Rozdíly v šablonách
Rozdíly v šablonách jsou velké a každá šablona je jiná. Rozhodně však nejde pouze o design, tedy vzhled webu, který šablona určuje. Obecně bývají největší rozdíly v nastavení. Jsou šablony, které nastavíte během pár minut, pak ty co nastavujete i několik hodin.
Dále jsou rozdíly v editorech. Vesměs každá šablona, alespoň z těch prémiových určitě, dnes obsahuje nějaký editor obsahu, s nímž pracuje. Tedy editor pro tvorbu obsahu webových stránek. Často jde o Elementor, ale jsou i jiné. Pro vybraný editor pak šablona obsahuje určité prvky (widgety) a toto je zcela individuální záležitost. Některá jich má dvacet, jiná i padesát, ale i více. Práce s prvky, včetně nastavení, je pak rovněž u každé šablony jiná a ne vše člověku vyhovuje.
Přesně to je pak důvod, proč je otestování šablony před samotným nákupem a instalací na web neocenitelné. Může se stát, že jich vyzkoušíte i třicet, než najdete tu pravou. Nakoupit všechny šablony by nebylo právě efektivní, protože ty nevyhovující zkrátka neprodáte. Nákup šablony je totiž vázán k účtu nakupujícího. Jedině tak se lze dostat ke stažení aktuální verze šablony, nemluvě o licenci. Mnohdy je pak při aktivaci nutno zadat uživatelské jméno nakupujícího, ke kterému je opět šablona vázána. Což znamená téměř jediné. Šablona, kterou nemůžete využívat je vám úplně k ničemu.
Výměna šablony
Nyní jsme u posledního zásadního bodu – proč šablonu vybírat opravdu pečlivě. Její výměna totiž nemusí být úplně snadná. Mohlo by se stát, že tak přijdete o velkou část obsahu, který byste pak museli tvořit úplně od začátku.
V tomto případě jsou na vině především již výše zmíněné prvky (widgety), které tvoří obsah webových stránek.
Obecně tak platí:
Jestliže není editor obsahu a spolu s ním používané prvky vázané na šablonu, výměna bývá snadnější. O obsah nepřijdete. V takovém případě je pouze nutné, aby nově zvolená šablona byla s vybraným editorem plně kompatibilní.
Používáte-li při tvorbě obsahu na webu prvky vázané na konkrétní šablonu, o tento obsah jednoduše přijdete.
No a pokud byste používali šablonu, která využívá pouze vlastní editor, pak přijdete o veškerý obsah, kromě článků jako takových. Protože i vzhled článků, bývá v mnoha případech vázán právě na šablonu.
Prvky vázané na šablonu nelze s jinou šablonou bohužel kombinovat a používat. Ve většině případů se tyto prvky totiž nezobrazují správně, dochází tam ke kolizi. A to ani v případě, že obě šablony pracují třeba s Elementorem.
Budete-li si prohlížet demostránky prémiových šablon, které nabízím k otestování, je třeba mít na paměti, že většina těchto stránek využívá vždy prvky vázané na šablonu a to i v případě Elementoru, který zahrnuje asi 90% šablon.
Což znamená, že takového designu dosáhne právě pomocí konkrétní šablony. V každé další bude prvek vypadat jinak, přestože může jít ve své podstatě o prvky obdobné. Vzhled jako takový je vázán právě na šablonu a s jakoukoli jinou, podobného designu zkrátka nedocílíte.
Pro názornost těm, kteří se ve WordPressu teprve začínají orientovat, přidávám několik konkrétních ukázek.
Pro začátek jsem zvolila slider. Na první pohled může vypadat ve všech případech podobně, ale rozdíly tam jsou a totožného designu nelze nikdy dosáhnout, pouze s vybranou šablonou a tímto widgetem.
První ukázka – šablona „Brooklyn“
Druhá ukázka – šablona Flen
Třetí ukázka – plugin Prime Slider (BDThemes). Plugin je vázán pouze na Elementor a lze jej využít s kteroukoli šablonou, která je s Elementorem komatibilní. V tomto případě není dán vzhled šablonou, ale pouze pluginem.
Druhým příkladem je blog. Blog totiž zahrnuje úplně každá šablona, ale vzhled zobrazení je opět dán pouze šablonou a totožného vzhledu nelze nikdy docílit. Prémiové šablony většinou mívají více možností rozložení a vzhledu pro články. Nejvíce ochuzené v tomto případě bývají šablony zaměřené na portfolio a fotografie. Nejvíce možností mají naopak šablony určené speciálně pro blog a magazín.
Blog je ve všech ukázkových případech možné tvořit pomocí widgetů (prvků), ale i pomocí nastavení na samostatné stránce. Zároveň jsou možnosti u všech příkladů rozmanitější. U šablon zdarma tyto možnosti až na světlé výjimky nenajdete. Více nastavení bude zahrnovat až placená verze. Šablony zdarma jsou prostě osekané a mnoho nenabízí.
Slovo závěrem
Na výběru šablony si opravdu dejte záležet a nešetřete na ní. Nezapomínejte, že web je vaše vizitka a slouží-li zároveň k prodeji služeb či produktu, musí vás skvěle reprezentovat. Šablonu také nikdy nevybírejte pouze na mobilním telefonu, ale vždy na počítači, případně notebooku. Na mobilu si pak pouze ověřte responzivitu a jak se obsah na stránce zobrazuje. Dneska jsou sice všechny šablony responzivní, ale pravdou je, že některé prvky občas pozlobí a nemusí se zobrazovat úplně správně.
Posledním pravidlem je – máte-li možnost šablonu otestovat, udělejte to, protože pouze tak se vyhnete zbytečné investici a ztracenému času. Občas totiž člověk již po prvotním a zběžném nahlédnutí zjistí, že to prostě nepůjde a šablona je nevyhovující, i kdyby byla ze zlata…
Napsat komentář