- WordPress
- 8 února, 2025
- 0 Comments
Co byste měli vědět o WordPressu
WordPress je opravdu skvělý redakční systém pro správu webu a pokud se s ním naučíte pracovat, dokáže vám skvěle posloužit. V dnešní době je práce s ním už naprostá hračka, dříve byl mnohem více kostrbatý a vytvořit něco kloudného šlo ztuha. Ti co s ním začínají teprve dnes, to mají snazší.
Vyhnete se zdlouhavým instalacím a nemusíte se vesměs starat ani o hosting. Zvolíte-li totiž hosting připravený speciálně pro WordPress, všechno bývá již přednastaveno. Stejně jako na stránce věnované základním informacím tak ještě zopakuji, že například Webglobe má WordPress již přímo nainstalovaný a vy se tak přihlásíte přímo do administrace webu. O nic víc se tedy nemusíte starat. K dispozici je vám rovněž kurz, návody nebo předinstalované důležité a užitečné pluginy.
Co dostanete po instalaci WordPressu
Zde vás nejspíš krapet zklamu, ale téměř nic, prázdnou stránku. WordPress v základu běžně obsahuje – jednu předvytvořenou stránku, jeden příspěvek, dva nainstalované pluginy, tři šablony (může se lišit podle vybraného hostingu), ale vesměs tam rozdíly moc nebudou. Běžně uvidíte pouze to, co na přiložených obrázcích. Ten první je úvodní stránka administrace / tzv. Nástěnka, hned vedle něj hlavní stránka webu, dole pak vidíte předinstalované šablony a vpravo dole jsou pluginy.
Je to bída, ale stačí doinstalovat vybranou šablonu, pluginy a hned se vše změní, žádný strach. Na vlastní oči však vidíte, že je WordPres ve svém základu opravdu jednoduchý, žádné složitosti nehledejte.
WordPress a aktualizace
Velice stručně řečeno, aktualizacím se ve WordPressu nikdy nevyhnete. Tyto aktualizace pak provádíte sami, případně člověk, který se vám o web stará. Aktualizace bývají bohužel dosti časté. Hodně to ovlivní i fakt, kolik pluginů máte nainstalovaných. Vždy však platí – šablony a pluginy, které nepoužíváte, vždycky smažte. Nemá cenu je mít, zbytečně zatěžují web. Mluvím především o těch co jsou deaktivované. Ty aktivní tam máte jistě z nějakého důvodu.
Např. Elementor má poměrně časté aktualizace, řekla bych, že z pluginů které používám, je právě Elementor nejčastěji aktualizován.
Aktualizace je potřeba provádět, to je bez debat, ale! Rozhodně to neznamená, že je musíte provádět okamžitě, na nějaký čas je můžete odložit. Co vám tak rozhodně nedoporučuju, jsou aktualizace automatické. Aktualizace provádějte teprve ve chvíli, kdy víte, že vše, co máte nainstalováno na webu, je plně „kompatibilní“. Pokud není, zákonitě dojde k chybě a vy ji pak budete muset řešit. Z toho důvodu rovněž platí, čím méně pluginů máte nainstalovaných, tím je konflikt méně pravděpodobný.
Nejrizikovější jsou zastaralé šablony nebo pluginy bez pravidelných aktualizací. U těch co jsou zdarma, nemusí být měsíce i roky aktualizace vůbec, některé přijdou o podporu a aktualizace úplně, bohužel. Stát se to může samozřejmě i u placených, závisí především na oblíbenosti. Nejčastěji přijde prémiová šablona nebo plugin o aktualizace v momentě, kdy nemá dostatek prodejů (není to pravidlem, jsou i málo prodávané šablony a aktualizace stále mají). Tak to prostě je a proto je potřeba vybírat a nakupovat obezřetně.
Zjistit, zda je WordPress, šablona a pluginy kompatibilní, lze veskrze pouze třemi způsoby.
- Najdete si stránku tvůrce a podíváte se co píšou o aktualizacích, zda je šablona či pluginy s nejnovější verzí WordPressu kompatibilní. Ovšem jestli se šablona nepopere s pluginy, je už věc druhá. Toto je tedy první způsob.
- Druhý a nejspolehlivější je testovací web, ten stačí mít na subdoméně. Tam máte nainstalovanou používanou šablonu, pluginy, nejprve pak aktualizace testujete tam. Přesně pak vidíte, jestli nehrozí nebezpečí kolize.
- Třetí způsob je, zeptat se tvůrce. Ti však budou mít omezený přehled, protože kompatibilita se vesměs testuje pouze s nejpoužívanějšími šablonami a pluginy.
Testovací web je tedy jediná sázka na jistotu. Odzkoušet všechno předem je nenahraditelné. Můžete si směle otestovat i nové pluginy, které na web hodláte později přidat. Vyhnete se především nemilému překvapení, že vám web po instalaci spadne nebo vám vyskočí chyba.
Editory pro tvorbu obsahu
Říká se jim také vizuální editory, drag and drop editory, živé editory, především proto, že ihned vidíte, jak obsah na stránce ve skutečnosti vypadá.
Základní editor obsahu ve WordPressu je dnes Gutenberg, což je vlastně blokový editor. Jeho předchůdcem byl Klasický editor. I ten si dnes můžete doinstalovat a přiznávám, že já to dělám. Jde o sílu zvyku. První co si instaluju, je vždy klasický editor a je to zároveň hned první plugin, který vám WordPress při instalaci nového pluginu nabízí. Pokud vím, Gutenberg nepatří k velkým oblíbencům. Sama ho nemám příliš okoukaný a nepracuju s ním. Nepřirostl mi k srdci.
K nejpopulárnějším editorům dnes patří naopak Elementor. Svou oblibu si získal především pro přehlednost, jednoduchou obsluhu a správu. Tvořit s ním můžete nejen stránky, ale rovněž příspěvky, vlastně jakýkoli typ příspěvku. S Elementorem pracuje v dnešní době většina šablon. S kompatibilitou by neměl být problém. Rovněž pro něj má spousta prémiových šablon vlastní prvky. Také existují speciální pluginy, které mají prvky právě pro Elementor. Jedním z nich, který vřele doporučuju je Element Pack – Addon for Elementor Page Builder WordPress Plugin. Zmínku o něm na českém internetu nejspíš nenajdete, ale u mne si ho můžete vyzkoušet i s dalšími doplňky. Cena je příjemných 49 dolarů a jde o jednorázový poplatek. Tento plugin vytvořil BDThemes a obsahuje i šablonu Rooten Theme. Elemetor PRO tak vůbec nebudete potřebovat.
K dalším, dříve velice populárním editorům, rozhodně patří WPBakery page Builder for WordPress. Svou velkou slávu má už bohužel za sebou, ale i ten patří stále k favoritům. Vyzkoušet si ho můžete např. se šablonou Salient, TheGem, Brooklyn, Ohio, Bridge, ale i jinými. Tento plugin je oproti Elementoru těžkopádnější, dříve jsem mu dávala přednost, ale dneska už jsem dost na vážkách. Když si můžu vybrat, vždy upřednostním šablonu, která pracuje s Elementorem. WPBakery je navíc pluginem placeným, nemá žádnou verzi zdarma. Stále ho však zahrnují některé prémiové šablony. Ty nové už spíš ne, ty dříve vydané, hlavně před lety, ano.
Některé šablony pak mají vlastní editory obsahu, např. šablona Divi od Elegant Themes, ta je velice populární právě u nás v Česku a spousta tvůrců webových stránek ji doporučuje. U mne ji však nehledejte. S Divi nepracuju. Vzhledem ke každoročnímu poplatku, který je třeba obnovovat, není výhodná. Sice můžete slyšet i názor, že si připlácet další rok nemusíte, ale věřte, že to budete muset udělat a to především kvůli aktualizacím, o které byste jinak přišli. Šablona bez aktualizací je vám úplně k ničemu, aktualizace jsou přece základ.
Dále pracují s vlastními nebo jinými editory šablony jako: Avada, Betheme, Newspaper, X The Ultimate WordPress Theme (Cornerstone), TheNa, TheAu, TheSi, Vivian, Pixwell, Zeen (Codetipi). Ty všechny si u mne můžete otestovat.
Další editory, které existují, ale nepracuji s nimi: SeedProd, Thrive Architect, Beaver Builder, Brizy, SiteOrigin, Kadence WP, Live Composer, Themify Builder, Visual Composer (původní předchůdce WPBakery / dnes jsou odlišné, vyvíjí se samostatně)
Napsat komentář